3 Mar 2018

Arama motoru optimizasyonu(SEO)


1990'larda kullanılmaya başlanan ve 2000'lerden sonra olağanüstü bir hızla büyüyen; bütün ihtiyaçlarımızı karşılamaya vakıf hale gelen internet dünyasına son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız   yeni bir kavram girmiş durumda. SEO (search engine optimization) yani arama motoru optimizasyonu denilen bu kavram; özellikle e-ticaretin popülaritesinin giderek artmasından sonra dijital pazarlamada en etkili yöntemlerden biri haline gelmiştir.
'Peki SEO nasıl yapılır?' sorusunun cevabı ise  şöyle açıklanabilir; SEO için kısaca doğal yoldan popülarite sağlama sanatı denilebilir, bunun için SEO çalışmaları doğallık ve popülarite şeklide sınıflandırılabilir.


1) DOĞALLIK

Google'nın sayfasında yükseltme mantığı 'doğal popülarite' şeklinde ifade edebileceğimiz bir prensibe dayanmaktadır. SEO adı altında yapılan doğallık çalışmaları site sahibinin bilgisi dışında yapılmış yorumlar, paylaşımlar vb. şeklinde  gösterilmelidir. Bu sayede site kullanıcının aradığı hizmeti, daha önce kullananlar tarafından teyit edilmiş, verebilme bir potansiyeline sahipmiş izlenimi uyandırılır.


2) POPÜLARİTE

Google'da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür. Üst sıralarda yer almakta ancak reklam yapmakla mümkün olabilir. Yapılan bu reklam, tanıtım gibi çalışmaların tümüne SEO adı altında 'popülarite' denilebilir.
  
Paylaş:

Yazar:

Merhaba ben Ayhan ARSLAN.Uludağ Üniversitesi'nde Elektrik Elektronik mühendisliği okuyorum .C ve Matlab programlama dillerini biliyorum.savunma teknolojileri ve yapay zeka alanlarına ılgı duyuyor ve bu konularda araştırmalar yapıyorum.

E-Mail: ayhanarslan@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-