Akıllı Fırın Nedir ?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Akıllı Fırın Nedir ?

0

Akıllı bir fırın, cihazı bir yardımcı uygulamaya bağlamak için Wi-Fi veya Bluetooth içeren bir elektrik aralığıdır . Uygulama, kullanıcıların cihazı uzaktan kontrol etmesine veya otomatik fonksiyonları ayarlamasına izin verir. Bazıları ayrıca sesli kontrollere sahip olabilir veya Amazon Echo veya Google Home gibi diğer akıllı ev cihazlarıyla bağlantı kurabilir . Akıllı fırınlar geleneksel fırınlarla aynı özelliklere sahiptir, ancak daha esnek ocak konfigürasyonlarına sahip olabilir ve indüksiyon ocakları pişirme işlemini her zamankinden daha hızlı yapar.

Akıllı Fırın Ne Yapabilir?
Akıllı bir fırın, bağlı akıllı ev ağınızla bütünleşir ve daha düzgün pişirmek için gelişmiş pişirme teknolojisi sağlar. Sandalyenizi terk etmeden fazla yemek pişirmek için pişirme sıcaklığını akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden ayarlayabilirsiniz .
 
Ayrıca, akıllı fırınlar bu özelliklerin bazılarını veya tümünü içerebilir:
 • Akıllı telefondan veya Amazon’un Alexa , Google Asistan veya Samsung Bixby cihazını kullanarak sesinizle bazı özellikleri kontrol etmek için Wi-Fi bağlantısı .
 • Fırını ön ısıtmaya ayarlayın, pişirme sıcaklığını ayarlayın ve akıllı telefonunuzu kullanarak herhangi bir yerden fırını kapatın.
 • Genişletilmiş fırın çevrimi ayarları fırınlamadan, mayalama, ısınma, konveksiyon fırını / kızartma ve maya bazlı fırınlanmış ürünlerin pişirilmeden önce yükselmesine yardımcı olacaktır.
 • Birden fazla ısıtma ve pişirme teknolojisi, gıdaların konveksiyon, kızıl ötesi ısıtma elemanları ve daha hassas pişirme için geleneksel ısıtma elemanlarının eklenmesi ya da yeniden yerleştirilmesi gibi daha eşit ve daha hızlı pişirilmesine yardımcı olur.
 • Birçok akıllı fırın serisi, farklı yiyecekleri farklı sıcaklıklarda aynı anda pişirmenizi sağlayan iki ayrı fırın alanı sunar.
 • Tarif adımlarını sağlayan Yummly gibi uygulamalara bağlanın ve fırını doğru sıcaklık ayarına otomatik olarak önceden ısıtın, doğru miktarda yemek pişirin ve ardından reçete talimatları doğrultusunda kendini kapatın.
Fırın düzgün bir şekilde önceden ısıtıldığında, zamanlayıcının süresi dolduğunda veya cihazla ilgili bir sorun olduğunda uyarılar alın.
Fırınların içindeki yeni grime dayanıklı kaplamalar ve her zamankinden daha hızlı kendi kendini temizleme döngüleri, fırınınızı daha az bir zahmetle temizlemeyi sağlar.
Not: Özellikler marka ve modele göre değişir. Listemiz birkaç akıllı fırın ve ocak üreticisinin özelliklerini içermektedir.
Akıllı bir fırın ocakta ne yapabilir?
Akıllı ocak, herhangi bir tabak, tencere veya tavaya uyum sağlamak için özelleştirilebilir bir ocak sunar. Elektrikli ocak en iyi pişirme sıcaklığını sunar.
 
Birden fazla tipte brülör, yeni şekillerde pişirmenizi sağlar. Bu, yemek pişirmek için elektromanyetik enerji kullanan ve paslanmaz çelik veya dökme demir pişirme takımlarının çalışmasını gerektiren indüksiyonlu brülörleri ve pişirme kabı boyutu için doğru boyutta brülör elemanını seçmenize olanak tanıyan çoklu eleman brülörleri ve ısı kaybını önleyerek, daha hızlı enerji güç brülörleri, kaynar su veya kaynayan gıdalar gibi yoğun ısı ihtiyaçlarını karşılar.
Diğer brülörler pişirme işlemini sürdürürken daha az enerji tüketirken, yanıcı brülörler yiyecekleri sıcak tutar.
Geniş tencere veya ızgara için geniş bir pişirme yüzeyi oluşturmak üzere iki veya daha fazla brülör bağlamak için bir köprü elemanı kullanabilirsiniz.
Pürüzsüz seramik cam ocaklar, kolay temizlik sunar ve hangi alanların hala sıcak olduğunu göstermek için gösterge ışıkları içerir.
Akıllı Fırın İle Daha Neler Yapılabilir?
Yeni bir akıllı fırın istiyorsanız ve mevcut ürün yelpazesine birazcık zarafet eklemek istiyorsanız, ocağınız için özel bir akıllı priz satın alabilirsiniz. Fırın kablosunu önce akıllı prize takılır ve daha sonra akıllı priz mutfaktaki duvar prizine bağlanır.
 
Bu özel priz akıllı fırın özelliklerini mevcut fırın özelliklerine neler eklediğine hızlıca göz atalım.
 • Wi-Fi bağlantısı, akıllı telefonunuza uyarı göndermesini ve bağlı akıllı ev ağınıza entegre etmesini sağlar.
 • Google Asistan ve Amazon’un Alexa gibi sesli kontrol seçenekleriyle uyumludur .
 • Pişirme alışkanlıklarınızı zamanla öğrenir ve ocak veya fırın her zamankinden daha uzun olduğunda sizi uyarır.
 • Ocak veya fırın her açıldığında ve kapatıldığında uyarı alın.
 • Akıllı telefonunuzun konumunu alarak ne zaman ocak veya fırını kapatmadan evden çıktığınızı belirlemek için geofencing teknolojisini kullanır ve yanlışlıkla evdeki yangınları önlemek için bir uyarı gönderir veya enerjisini kapatır.
Akıllı Fırın Hakkında Ortak Endişeler
Akıllı fırın serisi, çok üst seviye modeller için yaklaşık 3.000 $ ila 10.000 $ arasında değişen fiyatlarla ciddi bir yatırımdır. Akıllı bir alanda yatırım yaparken alıcıların sahip olduğu bazı yaygın endişeleri gözden geçirelim.
Akıllı fırınların kullanımı karmaşık mıdır?
Akıllı fırında yer alan tüm farklı pişirme teknolojileriyle, bu anlaşılabilir bir konudur. Akıllı fırın, bu farklı pişirme seçeneklerinden bazılarını kişiselleştirmenize izin verirken, fırında pişirmek, kavrulmak ve sıcak tutmak gibi basit fırlatma döngülerini kullanmanın yanı sıra farklı  özel seçenekleri fırının tahminine bırakmak gibi işinizi kolaylaştırıcı özelliklere sahip olursunuz.
Kaynak: LifeWire

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 1
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 0
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

Sağlam oku, " Mühendis ol "

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir