Endüstri 4.0 Strateji Rehberi
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Endüstri 4.0 Strateji Rehberi

0

Küresel olarak büyük yankı uyandıran endüstri 4.0 Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, kazanma ihtimali yüksek bir potansiyel barındırmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte endüstri 4.0 alanlarıyla üst derece uyumlu olmak, yeni müşterileri kazanma açısından son derece önem arz etmektedir.

Ülkeleri ve firmalı global pazarda birbirine bağlayan endüstri 4.0 (dördüncü sanayi devrimi), her geçen gün şirketleri ve ülkeleri globalleşmeye teşvik etmektedir. Üretilen ürünlerin enternasyonal ortamda pazarlaması güç olsa da, dördüncü sanayi devrimi firmaların bu gibi güçlerin ve zorlukların üstesinden gelmesine büyük olanak sunmaktadır.

Firmaların Endüstri 4.0 Stratejisi

Bir şirketin/firmanın teknolojiyi ve dijital platformu kullanması son derece önemlidir. Şirketlerin kullandığı teknolojileri ve dijital yetenekleri bir plan çerçevesinde kararlılıkla ve adım adım geliştirmesi, endüstri 4.0 yaklaşımına daha hazır hale gelmesi anlamına gelmektedir. Küresel pazarda yer almayı hedefleyen bir firma, dijital verilerinin endüstri 4.0’a ne ölçüde yakın ve uyumlu olduğuna dair değerlendirmelerini ve raporlarını büyük bir titizlikle hazırlamalıdır.

Uyumluluk noktasında görülen eksikler bulunup değerlendirilmelidir. Firmanın endüstri stratejisi kapsamındaki hedeflerini belirleyip, değerlendirilen eksiklerin en kısa sürede giderilmesi gerektiğini unutmaması gerekir. Firma bünyesindeki çalışanların her birine, endüstri 4.0’a uyum sürecinde üzerine düşen görevler açık nokta kalmayacak şekilde izah edilmelidir.

Endüstri 4.0 Deneme Süreci

Firmanın dördüncü sanayi devrimine hazır olduğunu göstermek için belirlenen konseptler çekinmeden kullanılmalıdır. Kullanılan projelerin tamamının başarılı olması beklenemez. Fakat endüstri 4.0 oluşumuna olan yaklaşımı daha sağlıklı değerlendirmeye yardımcı olur. Deneme konseptinde belirlenen yetenekler temel alınarak, ihtiyaç duyulan hedeflere ulaşmak için bir plan hazırlanmalıdır. Bu kapsamda son sürüm bilgi teknolojileri ve yazılımlar bu plana dâhil edilmelidir. Endüstri 4.0’a uyum sağlamak, firmanı uygulamalarını ve bununla birlikte gelen tutumlara önemli ölçüde değişiklik getirir.

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 0
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 0
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir