İnşaat Zemin Etüdü Nasıl Yapılır
 1. Anasayfa
 2. Bilimsel

İnşaat Zemin Etüdü Nasıl Yapılır

0

İnsanlar doğa şartlarına göre yaşamlarını kolaylaştıracak şekilde her koşulu göz önünde bulundurmalıdırlar. Buna binaen yaşadıkları çevre bulundukları ortam koşulları oldukça önemlidir. Örneğin çölde yaşayan bir kişi oraya yüksek katlı bir bina dikmeyi düşünemez. İşte inşaat sektöründe faaliyet gösteren kişiler o yerin toprak katmanlarını, bulunduğu jeopolitik yapısını, hangi tabaka bulunduğunu ve ne şekilde bir sertlikte olduğunu, deprem esnasında nasıl bir duruş gösterdiğini hesaba katarak hareket eder, bu şekilde yaptığı bütün çalışmalar zemin etüdü adı altında yer almaktadır. Bu çalışmanın asıl amacı orada bulunan arazinin üzerine ne şekilde bir yapı yapılacağını analiz etmektedir.

Peki, Ne Yapmalı?

Bu etüd yapılırken en başta yer alan birçok önemli madde vardır. Bunlar elektrik, elektromanyetik, radyoaktivite, gravite, sismik ve manyetik tarzı uygulamalar olmaktadır. Bulunulan arazi koşullarına göre jeoloji mühendislikleri laboratuvarlarına sıkı bir çalışma olması ve analizlerin daha iyi verim verebilmesi için toprağa sondaj çalışmaları yaparak numuneler göndermek gerekmektedir. Çalışmalar da kullanılan yer altında bulunan radarlar sayesinde mevcut durumda olan yapılar belirtilir.

Zemin depreme karşı olan dayanıklılık verilerini ölçmek için P ve S değerli olan sismik kayma verilerinden yararlanılır. Bulunulan arazinin deprem yükünü azaltmak amaçlı bir takım veriler gönderilir. Arazideki karakteristik özelliklerin ve kontrol mekanizması verilerine ulaşılarak daha oto kontrollü bir yapıya sahip olunmaktadır.

Elastik ve dinamik parametreler sayesinde, arazide karşılaşılacak bir makaslanma, arazinin suya olan doygunluk oranı, gözeneklilik, katılık oranı ve dinamik şekilde oluşan defermasyonlara karşı oluşan sorun ve sıkıntılar tespit edilmelidir. Zemine karşı hakim olan bir periyot sayesinde binanın bu periyodik verileri ile karşılaşarak rezonans olayına girmemesi belirlenmelidir. Daha bunun gibi birçok madde göz önünde bulundurularak inşaatı düşünülen bir yapı ile ilgili, arazi koşullarına uygunluk raporununda çizilmesi ve analiz edilerek belirlenmelidir.

Uzman Kişiler Lazım

Binaların yapılacak oldukları arazinin bu yapıları taşıma gücünün ne kadar olduğunu, oturma kapasitesini ve bu binanın projesinde kullanılmak üzere hazırlanmış rakamsal verilerde göz önünde bulundurmalıdırlar. Tabi bu yukarıda sayılan maddelerin her biri ayrı ayrı uzman kişiler kontrolünde yapılmalıdır.

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 0
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 0
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

Sağlam oku, " Mühendis ol "

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir