1. Ana Sayfa
  2. Günlük Hayattan
  3. Teknolojik Olarak İlerleme Kaydetmek

Teknolojik Olarak İlerleme Kaydetmek

Teknolojik Gelişimlerin Katkıları

Çağın gelişimini hızla takip eden teknoloji, insanların hayatlarını oldukça kolaylaştırmakta. Günlük işlerimizi bile teknoloji ile bitirebiliyor konuma gelmemiz ise bilimin gelişmesi ve insanların kendilerini durmadan geliştirme çabalarına borçluyuz. İlerleyen teknoloji ile geçmişi kıyasladığımızda oldukça rahat ve konforlu hayata ulaştığımızı fark edebiliyoruz. Önceki hayatlara baktığımızda bir mektup göndermek bile çile halindeyken şu anda göndereceğimiz bir mesaj saniyeler içerisinde karşı tarafa ulaşabiliyor.

Bu ileri teknolojinin yararlı yönleri olduğu kadar zararları da mevcut. Atacağımız bir mesajın saniyeler içerisinde karşı tarafa ulaşması aslında sizi bir mesaj bağımlısı yapıyor. Bunun gibi birçok zararları mevcut olsada yararlı tarafı daha ağır basmakta. Aynı zamanda ülkelerin bu ilerleme kaydettiği teknolojiye ayak uydurmaları uluslararası arenada kendi prestijlerini oldukça arttırdığı açıkça ortada. Bu sebepten dolayı her ülke teknoloji alanında kendini zorunlu olarak bir yarışa girdiğini hissetmesi oldukça olağan bir durum. Teknolojik olarak ilerleme kaydetmek ülkeler için çağımız şartlarında zorunluluk oluyor.

  Teknolojik İlerleme Kaydetmenin Faydaları

Her ne kadar teknolojik ilerlemenin faydaları çok olsa da bazı noktalarda insanlar için tehdit unsuru haline gelebiliyor. Bireyler teknolojik aletleri kullanmaya başladığından itibaren birçok kişisel bilgileri ve konumu gibi özel bilgileri o alete kaydedilmeye başlıyor. Bu teknolojik aleti üreten ülke veya firmanın ellerine geçen kişisel bilgiler zamanla veri tabanlarında yer edinerek tüketici birey için sıkıntılı bir durum oluşturabiliyor.

Bunun hariciyetinde ise teknolojik ilerleme kaydeden ülkeler ve firmalar oldukça prestij kazanırken aynı zamanda teknolojik anlamda fazlasıyla söz sahibi olabiliyor. İnsanların teknolojik bağımlılıklarına çare bulunamadığı sürece teknolojide söz sahibi olan ülke ve firmalar, yetkinliklerini bir başkasına devretmemek için kendilerini sürekli güncel tutmalı ve gelişimlere açık olmalı. Her geçen gün gelişen teknolojide kendini sabit tutan, gelişime kapalı olan firmalar bizlere bir ders niteliğinde teknolojinin tarihine kendilerini gömüp gittiler.

Teknolojide Geri Kalınırsa Ne Olur

Öncelikle teknolojik bazda bakıldığında insanlar her zaman yenilikleri merak eder ve isterler. Örnek vermek gerekirse cep telefonları kategorisinde her geçen gün yenisi yerini alıyor ve insanlar da bu yeni çıkan cep telefonlarına meraklı gözlerle bakıyor. Üretici firmalar kendilerini yenilikten uzak tuttuğu sürece tüketici bireyler her zaman onları unutmaya ve yeni aletlerle bu yolda devam etmeye hazır konumda oluyor. Sonuç olarak da teknolojik olarak ilerleme kaydetmeyen firmalar her zaman teknolojinin tarihine gömülmeye mahkum kalıyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap