1. Ana Sayfa
  2. Mühendislik
  3. Üretimde Şekillendirilebilen Çelikler

Üretimde Şekillendirilebilen Çelikler

Paslanmaz Çelikler

Birçok hallerde galvanizli çelik yeterli korumayı sağlamayabilir. Bu noktada özel oksitli bir film tabakası oluşturan Krom alaşımlı paslanmaz çelik kullanımı ihtiyacı duyar.

Çelik rulo bantları kullanımında malzeme genellikle haddeden çıktığı şekildedir. Her türlü kaynak yöntemi ile kaynak işlemi yapılabilmektedir.

Değişik çalışma şartlarında aşınmaya dayanıklı, çalışma koşullarının güvenliğini sağlamak için birçok çeşit paslanmaz çelik çeşidi geliştirilmiştir. Paslanmaz çelik krom içeren alaşımlı çeliklerdendir. Asgari Krom muhtevası olan standart paslanmaz çeliğin içerisinde .5 krom bulunur. Krom çeliği paslanmaz hale getirmektedir. Bunun niteliği aşınmaya karşı direnci arttırmaktır.

Kullanım yerleri;

Isı değiştirici boruları, petrol rafineri ekipmanları, fırın parçaları için uygundur.

Bant Çelikler

Bant çelikler alaşımsız yumuşak ve soğuk şekillenebilir çeliklerdir.

Şerit Çelikler

Alaşımsız yumuşak çelikten soğuk haddelenmiş çeliklerdir. Sıcak ya da soğuk haddelenerek üretilirler ve yüzeyleri genellikle mattır. Çelik konstrüksiyon, basınçlı kap ve donanımlar, makine konstrüksiyonunda kullanılır.

İnce Çelik Saclar

Malzemenin bir kalıp içerisinde sıkıştırılarak, kalıbın şeklini almasının sağlandığı soğuk bir işleme türüdür. Sıkıştırma işlemi olarak da bilinir.

Mukavemeti daha ince cidar kalınlığı ile elde edilebilir. Bu kaynaklardan ve maliyetten tasarruf sağlar.

Kullanım yerleri;

Büro eşyası, aydınlatma araçları, teneke, çelik, inşaat vb. genel alanları vardır.

Hadde: Eksenleri ve kendileri arasında sabit ve belirli bir mesafede bulunan ve kütük metali ezerek şerit inceltmeye yarayan merdane çiftidir.

 

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap