Led Teknolojisi Nedir ?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Led Teknolojisi Nedir ?

0

Evlerde, işyerlerinde, araçlarda, eğlence mekanlarında yada reklam tabelalarında aklınıza gelebilecek ve ışığa ihtiyaç duyduğumuz her yerde artık Led aydınlatma teknolojisi kullanılmaktadır. Günlük hayatımızda çok sık kullandığımız Led kelimesinin anlamını biliyor musunuz?

Led; Light Emitting Diode kelimelerinin kısaltılmış halidir. Işık yayan diyot anlamına gelmektedir.

Uzun ömürlü, düşük enerji tüketimi, sağlam olması ve hızlı açılıp kapanabilmesi gibi özellikleri olduğundan dolayı evlerimizde ve daha bir çok yerde normal ampullerin yerini Led ampuller almıştır. Gece lambaları, el fenerleri, sokak ve bahçe aydınlatmaları, araba farları gibi. Solar aydınlatma sistemlerinin en çok kullanılan çeşidi yazlıklarda yada bahçelerimizde kullandığımız budget solar bahçe lambası çeşitleridir.

Bu lambalar gündüz güneşten aldığı enerjiyi depolayıp herhangi bir elektrik bağlantısına ihtiyaç duymadan sensörleri sayesinde hava karardığında ışık vermeye başlayan ve içinde Led ampul bulunan Led solar aydınlatıcılarının en basit örneğidir. Gün içinde kendini şarj eden bu sistem 6-10 saat aydınlatma sağlayabilir. Bir diğer örneği ise yine aynı mantıkla çalışan sokak lambalarıdır. Bu lambalar üzerlerinde bulunan güneş panellerini kullanarak gün içinde depoladığı enerjiyi hava karadığında Led ampuller sayesinde aydınlatmaya çevirir.

Normal ampullere göre maliyeti biraz pahalı olan Led teknolojisinin daha uzun ömürlü ve daha düşük elektrik tükettiğini göz önünde bulundurursak zaman içinde normal ampullerden daha uygun fiyata geldiğini söylemek mümkündür. Hiçbir şey karanlıkta kalmasın Led dünyamızı aydınlatsın.

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 0
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 0
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

Sağlam oku, " Mühendis ol "

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir