1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Uçan Araba Gerçek Oluyor

Uçan Araba Gerçek Oluyor

Geleceğe dair en önemli ve bilindik hayallerden olan uçan araba yıllardır gündemden düşmemektedir. Son olarak da Teslanın CEO su Elon Musk ‘ın attığı tweet ile tekrar gündeme oturmaya başardı. Elon Musk 9 Ocakta attığı tweetinde bir uçan araba fotoğrafı attı ve yakından buna benzer uçan araçlar yapılacağı notuyla paylaştı. Bir kullanıcının şaka yaptığını düşünmüyorum yorumuna , şaka yapmıyorum yanıtıyla cevap veren Musk uçan araba için pimi çektiğini ilan etti.

Peki şuan Tesla ekibinin çalışmaları hangi aşmada;
Öncelikle şunu belirmeliyiz ki Tesla uçan aracını şu an dünyanın en hızlı elektrikli aracı Roadster üzerinden geliştirerek yapacak. Elon Musk arka tarafta bulunan 2 koltuğun olduğu yerde çok iyi korumalı ,yüksek basınç kabında, aşırı yüksek basınçlı SpaceX soğuk gazlı itiş sisteminin kullanılacağını söyledi. SpaceX’in soğuk gazlı itiş sisteminin gücünün ise Tesla’nın Roadster aracını hovercraft misali -ve hovercrafttan çok ama çok daha yüksek yerlere uçurabilecek güce sahip olduğu söyleniyor. Yine twitter üzerinden aracın deneme sürüşü için hazırlıkları yapıldığını belirtildi.

Musk daha önceden Bloomberg’den Max Chafkin’e verdiği röportajda, “Açıkçası uçan şeyleri seviyorum, ancak uçan arabaların ölçeklenebilir bir çözüm haline gelmelerini hayal etmek zor” açıklamasında bulunmuştu. Bunun üzerine son tweetiyle sorunların çözümlendiğinin de ipucunu verdi.

Şunu da unutmamak gerek işin başında dünyanın uzaydaki ayağı diyebileceğimiz Space X firmasının kurucusu Elon Musk olunca birçok şeyin düşünüldüğü ve mantıklı kararların çoktan alındığı güvenini de kullanıcı adaylarına veriyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap