1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Hızlı Tren Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Hızlı Tren Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Günümüzde bir yerden bir yere seyahat etmek rutin hale gelmiştir. Bu sebeple toplu taşımacılık dünyada gün geçtikçe gelişmekte ve daha hızlı hale gelmektedir. Bunlar arasında en yaygın toplu taşıma araçlarından biri hızlı trenler olmuştur. Dünya üzerinde milyonlarca insan seyahat ederken yüksek hızlı trenleri kullanmaktadır. Peki, hızlı tren ne anlama gelmektedir?

Hızlı tren nedir sorusunun cevabı şu şekildedir; hızlı trenler Uluslararası Demir Yolları Derneği (International Union of Railways) tarafından yapılan açıklamaya göre eski hatlarda saatte ortalama 200 km hıza kadar çıkabilen şimdiki teknoloji ile yapılan yeni hatlarda ise saatte 250 km hız yapabilen trenler olarak açıklanmaktadır. Dünyanın en hızlı treni 1960 yılında icat edilmiş olup Japonya’nın Tokaido-Shinkansen hattında ilk olarak hizmete girmiştir. Türkiye’de ise ilk hızlı tren Ankara-Eskişehir hattında kullanılmış olup İspanya menşeili CAF firması tarafından satın alınmıştır. Bu trenlerin hızları da saatte azami olarak 260 km’ye kadar hızlanabilen trenler olarak tasarlanmıştır.

Hızlı trenlerin günümüz dünyasında bu kadar tercih edilmesinin sebepleri arasında konforlu, ekonomik ve zamandan tasarruf kazandırması gibi sebepler sayılabilir. Hızlı trenler bu bağlamda insanları nasıl güvenli ve ekonomik seyahat ettiririm sorusunun cevabını yanıtlamaktadır.

Hızlı Trenler Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Sanayi devrimi hareketinden yola çıkarak sanayi ve endüstri oldukça gelişmiş ve değer kazanmıştır. Bu sırada tekerlek ve buhar makineleri birbirleri ile entegre olarak demiryolunun temelleri atılmıştır. Tarihe baktığımızda ilk defa 1804 yılında İngiltere’nin Wales bölgesinde Richard Trevithick tarafından buharlı tren geliştirilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Buharlı trenler yaktığı yakıttan dışarı çıkan buharın genleşmesi ile piston hareketinin silindirik harekete dönüşmesi sonucunda ortaya çıkan enerjiyi belirli mekanizmalar yoluyla tekerleğe ileterek çalışmaktadır. Yeni teknoloji ile geliştirilen hızlı trenlerde gücü 6 megawatt ve 10 megawatt arasında değişen 8-12 adet motor yer almaktadır. Günümüzde elektrik gücü sayesinde yüksek hızlı trenler hızını saatte 500 km ile 600 km arası hıza kadar çıkarabilmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap