Sabit Disk Nasıl Temizlenir
 1. Anasayfa
 2. Günlük Hayat

Sabit Disk Nasıl Temizlenir

0

Bir silmek için sabit disk anlamına gelir tamamen tüm bilgilerin sürücüyü silmek. Her şeyi silme yok değil bir sabit disk silme ve biçimlendirme yok değil [daima] bir sabit disk silin. Sabit sürücüyü tamamen silmek için fazladan bir adım atmanız gerekecek.

Bir sabit diski biçimlendirdiğinizde veya bir bölümü sildiğinizde , genellikle sadece dosya sistemini silerek , verileri görünmez yaparsınız ya da artık açık bir şekilde endekslenmezsiniz, ancak gitmezsiniz.

Bir dosya kurtarma programı veya özel donanım bilgileri kolayca kurtarabilir.

Özel bilgilerinizin sonsuza kadar gittiğinden emin olmak istiyorsanız, özel yazılımı kullanarak sabit sürücüyü silmeniz gerekir.

Önemli: hakkında bilgi için sayfanın sonundaki 2. İpucu Bkz “basit” biçimini kullanarak silin komutu içinde Windows 10’a ,  Windows 8 ,  Windows 7 ve  Windows Vista .

Sabit sürücüyü tamamen silmek için aşağıdaki kolay adımları izleyin:

Bilgisayar Sabit Disk Nasıl Temizlenir
Zaman Gerekli:  Bu, sürücünün ne kadar büyük olduğuna ve bunu silmek için seçtiğiniz yazılım / yönteme bağlı olarak birkaç saat ile birkaç saat arasında sürebilir.

Saklamak istediğin her şeyi yedekle. Sabit sürücü silme işlemi tamamlandığında, sürücüde herhangi bir şey elde etmenin kesinlikle hiçbir yolu olmayacaktır.

Önemli: Bazen tek bir sabit sürücüde birden çok sürücü bulunur. Windows’ta Disk Yönetimi aracından sabit sürücüde bulunan sürücüleri (birimler) görüntüleyebilirsiniz .
Ücretsiz bir veri imha programı indirin . Bu listede önerdiğim ilk sekiz programdan herhangi biri , Windows’un yüklü olduğu sabit sürücüyü silmek istediğinizde, Windows’un dışından bir sabit sürücüyü silmek için kullanılabilecekleri için harika çalışır.

İpucu: DBAN’ın büyük bir hayranıyım , bu listedeki ilk seçimim. Muhtemelen en yaygın kullanılan sabit disk silme aracıdır. Sabit sürücü silme konusunda endişeli iseniz veya daha ayrıntılı bir görünüm (evet, ekran görüntüleri ile) tercih ediyorsanız , DBAN öğreticisi ile Sabit Diski Nasıl Temizleyeceğimize bakın  .

Not: Sabit sürücüyü tamamen silmenin birkaç yolu vardır. Ancak veri imha yazılımını kullanmak en kolay ve yine de sabit diskin tekrar kullanılmasına izin veriyor.

Ardından, yazılımı yüklemek için gerekli olan tüm adımları veya DBAN gibi bir önyüklenebilir programın olması durumunda , bir CD veya DVD diski veya bir USB aygıtı üzerinde bir ISO sürücüsünü elde edin : CD veya CD kullanıyorsanız DVD , bu genellikle ISO görüntüsünü bir diske yazdırmayı ve ardından programı çalıştırmak için diskten önyüklemeyi içerir . Bir flash sürücü veya başka bir USB sürücüsü kullanıyorsanız , bu genellikle ISO görüntüsünü USB aygıtına yazmayı ve ardından başlamak için o USB sürücüsünden önyüklemeyi içerir .

Sabit diski programın talimatlarına göre silin

Not: Çoğu veri imhası programı, sabit sürücüyü silmek için birkaç farklı yöntem kullanır. Sabit sürücü silme işleminin tamamlanması için kullanılan yöntem veya yöntemleri merak ediyorsanız, bkz. Veri Temizleme Yöntemleri .
Bir sabit diski düzgün bir şekilde sildikten sonra, sürücüde hangi bilginin olursa olsun iyi olduğuna emin olabilirsiniz.

Artık , sürücüyü Windows’a yükleyebilir , yeni bir bölüm oluşturabilir , sabit sürücüyü veya bilgisayarı satabilir veya dağıtabilir, geri dönüştürebilir veya imha edebilir ya da başka ne yapmanız gerekiyorsa yapabilirsiniz.
Sabit Diskleri Silme ile İlgili İpuçları ve Daha Fazla Bilgi
Sabit sürücüyü silmek, sistemimizdeki önyüklenebilir araçlardan birini kullandığınız sürece , işletim sisteminden bağımsızdır. Bu, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP , Linux veya başka bir PC işletim sisteminiz varsa, bu genel işlemi sabit sürücüyü silmek için kullanabileceğiniz anlamına gelir .

Windows Vista’dan başlayarak, format işlemi değişti ve her standart (hızlı olmayan) formatta tek bir yazma sıfır geçişi uygulandı. Diğer bir deyişle, bir formatta çok temel bir sabit sürücü silinir.

Tek bir yazma sıfır geçişi sizin için yeterince iyi ise, Windows 10’da, Windows 10’daki normal bir formattan sonra sürücünüzün sildiğini düşünün. Daha güvenli bir şey istiyorsanız, devam edin ve yukarıdaki sabit sürücü silme talimatlarını izleyin.

Unutmayın ki, bu sadece biçimlendirmekte olduğunuz bölümün bir mendilidir. Fiziksel bir sabit sürücüde birden fazla bölüm varsa, tüm fiziksel diski “silinmiş” olarak düşünmek istiyorsanız bu ek sürücüleri de biçimlendirmeniz gerekir.
Gerçekten yapmak istediğiniz şey, sildiğiniz dosyaların gerçekten gittiğinden emin olmaktır, bir veri silme aracı ihtiyacınız olandan daha fazladır. Tek tek dosyaları gerektiğinde “yok eden” programlar için  Ücretsiz Dosya Shredder Yazılım Programları listemize bakın.

Bu “parçalayıcı” programların çoğu, aynı zamanda , daha önce silinmiş dosyalarınızdan herhangi birini içerecek olan, sabit diskinizdeki boş alanın tümünün silinmesi olan boş alan silme denen şeyi de yapar .

Hala şaşkın mı? Wipe vs Shred vs Delete vs Sil: See Farkı? Bunun için daha çok şey için.

Kaynak: LifeWire

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 0
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 0
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

Sağlam oku, " Mühendis ol "

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir