Kimya Mühendisliği Meslek Tanıtımı ve Özellikleri
 1. Anasayfa
 2. Günlük Hayat

Kimya Mühendisliği Meslek Tanıtımı ve Özellikleri

0

Kimya Mühendisliği İş Tanımı

Kimya mühendisleri, kimyasalların, yakıtın, ilaçların, yiyeceklerin ve diğer birçok ürünün üretimini veya kullanımını içeren sorunları çözmek için kimya, biyoloji, fizik ve matematik prensiplerini uygular. Büyük ölçekli üretim için süreçler ve ekipman tasarlarlar, üretim yöntemlerini planlar ve test eder, yan ürün işlemlerini ve doğrudan tesis operasyonlarını planlarlar.

 Kimya Mühendislerinin Görevleri

 Kimya mühendisleri tipik olarak aşağıdakileri yapar:

 -Yeni ve geliştirilmiş üretim süreçleri geliştirmek için araştırma yapmak,

 -Tehlikeli kimyasallarla çalışanlar için güvenlik prosedürleri oluşturmak,

 -Kontrollü kimyasal işlemler kullanarak sıvıların ve gazların bileşenlerini ayırmak veya elektrik akımı üretmek için işlemler geliştirmek,

 -Ekipman yerleşimi tasarlamak ve planlamak,

 -Güvenlik ve çevre düzenlemelerine uygunluğun sağlanması için ekipman ve süreçleri değerlendirmek gibi görevleri vardır.

 Proses mühendisleri olarak bilinen bazı kimya mühendisleri, oksidasyon (oksijenin başka kimyasallar yapmak için kimyasallarla reaksiyonu) veya polimerizasyon (plastik ve reçineler yapmak) gibi belirli bir proseste uzmanlaşmıştır. Ayrıca kimya mühendisleri enerji, elektronik, yiyecek, giyim ve kağıt üretiminde çalışmaktadır. Üretim sürecinin çevreyi, çalışanların ve tüketicilerin güvenliğini nasıl etkilediği konuları da diğer çalışma faaliyetleridir.

 Kimya Mühendislerinin Eğitimi

 Kimya mühendisleri, kimya mühendisliği veya ilgili bir alanda lisans derecesine sahip olmalıdır. Kimya mühendisliği programları genellikle sınıf, laboratuar ve saha çalışmalarını tamamlamak için 4 yıl sürer. Kimya mühendisliği ile ilgilenen lise öğrencileri kimya, fizik ve biyoloji gibi fen dersleri alırlar. Ayrıca cebir, trigonometri ve matematik gibi dersleri de almalıdırlar.

Ayrıca Kimya Mühendisleri ABET akreditasyonu ile yurtdışında kariyer yapma fırsatına sahip olabilirler. ABET onaylı kimya mühendisliği programları kimya, fizik ve biyoloji derslerini içermektedir.

 Kimya Mühendisliği Ücret Durumu

 Özel sektörde çalışan yeni mezun bir kimya mühendisi asgari ücretle göreve başlamaktadır. Bu ücret tamamen deneyime ve bilgiye göre değişmektedir. Kendi alanında uzmanlaşan kimya mühendisleri 8500 ile 27.000 TL arası bir maaş almaktadır.

 Kamu sektöründe çalışan mühendislerin maaş durumu da özel sektörde çalışanlarla benzerlik göstermektedir. Bu mühendislerin maaşları da bilgi ve deneyime göre farklılaşmaktadır.

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 1
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 1
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

Sağlam oku, " Mühendis ol "

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir