TEMSA: Türkiye’nin Önde Gelen Otobüs ve Midibüs Üreticisi
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

TEMSA: Türkiye’nin Önde Gelen Otobüs ve Midibüs Üreticisi

0

Temsa, Türkiye’nin önde gelen otobüs ve midibüs üreticilerinden biridir. 1968 yılında kurulan Temsa, 50 yılı aşkın tecrübesiyle müşterilerine son teknoloji mobilite çözümleri sunmaktadır. Şirketin misyonu, dünyanın daha keyifli yolculuklar için akıllı ve sürdürülebilir mobilite çözümleri sunan insan odaklı bir teknoloji şirketi olmaktır.

TEMSA’nın Hedefleri

Temsa’nın hedefleri şunlardır:

 • Dünyanın lider mobilite şirketi olmak,
 • Dünyanın önde gelen müşteri odaklı işletmelerinden biri olmak,
 • Yarının yeni nesil mobilite çözümlerini tasarlamak,
 • İnovasyon yoluyla çözümler üretmek.

Geniş Ürün Yelpazesi

Temsa’nın Adana’da bulunan 500.000 m²’lik alana kurulu fabrikasında, 1.400 çalışanıyla yılda tek vardiyada toplam 11.500 adet araç üretilmektedir. Fabrikada Maraton ve Safir şehirlerarası yolcu ve turizm otobüsleri, Prestij midibüsleri ile şehir içi toplu taşımacılık için üretilen Avenue otobüsler, ayrıca Amerika için TS35, TS30, TS45 ve Avrupa için Avenue, LD, Midi Coach segmentinde MD9 otobüsleri üretilmektedir.

Temsa, geniş ürün yelpazesiyle müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmaktadır. Maraton ve Safir otobüsler, uzun mesafe yolculuklar için idealdir. Prestij midibüsleri, şehir içi toplu taşımacılıkta konforlu bir seçenektir. Avenue otobüsler, hem şehir içi hem de şehirlerarası yolculuklar için kullanılmaktadır. MD9 otobüsleri ise Amerika ve Avrupa pazarı için üretilmektedir.

Elektrikli Araçlar ve Sürdürülebilirlik

Temsa, çevre dostu teknolojilerle daha yeşil bir gelecek ve sürdürülebilir bir dünya için üretim yapmaktadır. Şirket, elektrikli araçlarla sessiz, temiz, titreşimsiz, dumansız ve güvenli bir ulaşım sunarak ulaşım konforunu artırmaktadır. Bu çerçevede elektrikli otobüsler geliştirilmekte ve üretilmektedir.

Temsa’nın elektrikli otobüs çalışmalarının bir ürünü olan MD9 ElectriCITY, tamamen elektrikli bir otobüs olarak tasarlanmıştır. Bu otobüs, 6 saatlik şarj ile 130 km menzil kat edebilmektedir. Ayrıca Temsa, Aselsan ile birlikte geliştirdiği bir şehir içi otobüs projesi üzerinde çalışmaktadır. Bu otobüs de Temsa Avenue temel alınarak tasarlanmış ve tam elektrikli bir otobüs olacaktır.

TEMSA’nın Küresel Başarısı

TEMSA, başarılı sürdürülebilirlik çalışmaları ve kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle dikkat çekmektedir. Bu çalışmaları ve performansı doğrultusunda, TEMSA, küresel bir derecelendirme platformu olan EcoVadis tarafından incelenen 55 binden fazla şirket arasında “Gümüş” kategorisinde ödüle layık görülmüştür.

TEMSA’nın İhracat Başarısı

Temsa, ürettiği araçları Fransa, Almanya, İtalya, Avusturya, İsveç, Litvanya ve Benelüks gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve çeşitli Türk Cumhuriyetlerine ihraç etmektedir. Şirketin ihracat yaptığı ülkelerin sayısı 46’dan fazladır. Bu başarılı ihracat faaliyetleri sayesinde Temsa, dünya genelinde tanınan bir marka haline gelmiştir.

TEMSA’nın Ödül Kazanan Modelleri

Temsa’nın ürettiği otobüsler arasında birçok ödül kazanan model bulunmaktadır. Safir Plus ve Safir Plus VIP modelleri, konforlu ve lüks uzun yolculuklar için tercih edilen modellerdir. Prestij SX, şehir içi toplu taşımacılık için yenilikçi bir seçenektir. Avenue İbus, sürücüsüne akıllı telefon vasıtasıyla aracın teknik bilgilerini kontrol etme imkanı sunar. MD9 LEMD9 electriCITY, elektrikli otobüs teknolojisiyle üretilen modellerdir.

TEMSA ve Spor Sponsorlukları

Temsa, Türkiye’deki spor dünyasına da destek vermektedir. Beşiktaş Futbol Takımı’nın ulaşım sponsoru olarak şampiyonluk yolculuğunda yer almakta ve takımı gönülden desteklemektedir. Ayrıca Adana Demirspor’un TFF 1. Lig’de şampiyon olarak Süper Lig’e yükselmesini de kutlamaktadır.

TEMSA ve Milli Mücadele

Temsa, Türk milletinin milli mücadele tarihindeki önemli bir dönüm noktası olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlamaktadır. Şirket, Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda ilerlemeye devam ederek gençlik ve sporun önemini vurgulamaktadır.

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 0
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 0
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

Sağlam oku, " Mühendis ol "

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir