1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Silikon Vadisi Nedir ?

Silikon Vadisi Nedir ?

Günümüzde Türkiye’de dahil neredeyse tüm ülkelerde elle tutulur bir projesi olanlar buraya koşuyor. Firmaların çalışanlarına sunduğu hizmetler saymakla bitmiyor yüzme havuzları masaj salonları ücretsiz yemek gece eğlenceleri Çalışanların yıllık geliri 80 bin dolar civarında ve yaklaşık 250.000 kişi mevcut.

Vadideki her firma dünya çapında büyük istihdam sorununun azalmasında Öncü rol oynuyor. Bu da bulunduğu ülkenin ekonomisine çok büyük bir katkıda bulunuyor. Hala günümüzde büyümeye devam eden onlarca şirket en zeki girişimciler kısa sürede büyük Servet’e kavuşuyor.

Sizde aklınızda bir proje mevcutsa hedef noktanız bu yazıyla belli.

Silikon Vadisi Nerede ?

Silikon Vadisi Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde San Francisco Vadisi’nde bulunur. Adını içerisinde bulunan firmaların yoğun olarak silikon çip üretmesinden alır. Bölgenin tarihine baktığımızda 1800’lü yıllardan günümüze kadar adı birçok kez bahsedilmiştir. Değerli madenlerin keşfedilmesiyle hazine avcılarının yoğun olarak ilgi odağı olmuştur, daha sonra Stanford Üniversitesi’nin açılması ile çevresine şirketler kurulmuştur. Daha sonra tamamıyla teknoloji alanında ilerlemeler kaydeden firmalara devredilmiştir. Bu devrin ardından mucitler bu bölgeye Akın ederler. İlk mikroişlemci ilk bilgisayar Google Yahoo ve birçok sosyal paylaşım sitesi burada parlarlar.

Silikon Vadisi günümüzde ne kadar da çok kopyalamaya çalışsa da dünyanın tüm dev markalarının içinde bulunduğundan kopyalanamaz hal almış durumda. Bu dev firmaların tek bir ortak özelliği var hepsinin aynı üniversiteden mezun olan koruculara sahip olmaları.

Ekonomik boyutta Silikon Vadisi

Geldin mi ekonomisi Yeni kurulan firmalar Melek yatırımlar ile milyon dolarlar ile başlıyor, gelişmiş şirketler 9 10 milyon civarında seyrediyor ve e-ticaret ile birlikte vadinin ekonomisi 1 trilyondan fazla. Buna rağmen Oldukça hızlı büyüyen, en küçük fikirlere bile değer verebilen bir kültür edilmiş durumdadır. Belki de bu kadar değerli olmalarının nedeni de budur.

Vadi firmalarında fikirler değerlendiriliyor, hatalar kabul edilip en yakın kesin çözüme geçiş yapılabiliyor, işçiler Vadiyi bir laboratuar gibi kullanıyor Örneğin NVIDIA’da çalışan birisi AMD’de çalışabiliyor, Vadi içerisindeki yarış rekabet değil bir oyun gibi ilerliyor Örneğin daha kullanışlı bir yazılımı kim daha önce geliştirecek Oysa ki ülkemiz içerisindeki yöneticiler ve işçiler emeklilik için gün sayarken Vadi içerisindeki kişiler yaptıkları işi bir oyun niteliğinin içine yerleştiriyorlar Bu da firmaların ömrünü uzatıyor.

Özet

 • Vadi nin temeli Stan Ford Üniversitesi’ne dayanıyor.
 • Vadinin ilk şirketleri General Electric ve Kodak’tır.
 • Silikon Vadisi’nin Parlayan Yıldızı HP.
 • Vadi ABD’nin refah düzeyi en yüksek bölgesidir.
 • Vadi çalışanlarının ortalama maaşı 80 bin dolardır.
 • Vadide yazılım kadar donanım da önemsenmek tedir.
 • Silikon Vadisi’nin ekonomik boyutu birçok ülkeden daha büyüktür.
 • Silikon vadisi’nde olan birçok büyük şirket Aslında farklı yerlerde kuruldu.

Okuduğunuz yazı silikon Vadisi’nin en büyük firmalarından olan Google’ın Google cep Asistan teknolojisi ile Klavye kullanmadan yazılmıştır.

 

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. admin_avatar

  Paylaşımınız içi teşekkürler gerçekten bilgilendirici merak giderici bir yazı olmuş. Klavye kullanılmadan yazılma teknoloji ile ilgili bir paylaşımınız olursa da ayrıca bilgilenmiş oluruz teşekkür ederiz şimdiden emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir