1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. İmplant’da Büyük Gelişme

İmplant’da Büyük Gelişme

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Mevlüt Gürbüz doğrulusunda dünyada ilk kez oluşturulan “grafen ile güçlendirilmiş yeni kuşak titanyum kompozit implant”, diğer implantlara göre daha dayanıklı, iyileşme süreci daha kısa, enfeksiyon engelleyici ve yüzde 50 daha ucuz.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Mevlüt Gürbüz doğrulusunda dünyada ilk kez oluşturulan “grafen ile güçlendirilmiş yeni kuşak titanyum kompozit implant”, diğer implantlara göre daha dayanıklı, iyileşme süreci daha kısa, enfeksiyon engelleyici ve yüzde 50 daha ucuz.
Yerli ve milli üretim kapsamında Dr. Öğr. Üyesi Mevlüt Gürbüz’ün yürütücülüğünde, Arş. Gör Tuğba Mutuk’un ttesirkcılığında oluşturulan grafen ile güçlendirilmiş yeni kuşak titanyum kompozit implant, Türkiye’nin dışa bağımlı bulunduğu ve yüksek fiyatlı implantlara seçenek bir ürün. Diş ve bedenin detaylı bölgelerinde sarfedilen kemiklerde sarfedilen implantlar insanlar amacıyla gerektiğince büyük ehemmiyet taşıyor. Grafen, titanyum ve seramik tozu maddesinden dünyada ilk kez oluşturulan yeni kuşak implant, insanlar üstünde denenerek başarılı neticeler elde edildi. Mevcut implantlara göre daha kaliteli ve ucuz olan yeni kuşak implantla, dışa bağımlılığın önüne geçilerek Türkiye’nin yerli ihraç ürünü olması hedefleniyor.
“Enfeksiyon engelleyici implant haluna getirdik”

İmplant ile ilgili bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Mevlüt Gürbüz, “Mevcut implantlarda görülen, aşınma vakitle kemik yapısını bozmaktadır. Bu hal implantın servis ömrünü azaltmakta, iyileşme sürecini uzatmakta ve ağır metal çözünmelerinden ötürü toksik tesir göstererek enfeksiyona namacıyla olmaktadır. Bu problemleri ortadan kaldırmak amacıyla son senesinin en tanınmış malzemesi olan grafen ile güçlendirilmiş implantı ürettik. Üretilen implantlar Eskişehir’de tespit edilen Nanotech İleri Teknolojik Malzemeler ve Elektrik Elektronik Sistemler firması ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Doğan’ın ttesirk ekibi doğrulusunda imal edilen kemik ile aynı yapıya sahip antibakteriyel özellik gösteren kalsiyum fosfat tozu ile kaplanarak biyouyumlu, iyileşme sürecini hızlandıran, enfeksiyon engelleyici implant haluna getirdik. Üretmiş bulunduğumuz implantlarda kullandığımız ham maddeler tamamiyle yerli ve milli üretimdir. Biz bu maddeleri kullanarak hem mekanik özelliği tasarlanmış hem de yüzeyi işlevsel duruma getirilmiş implantlar üretmiş haldayız. Bu implantlar iyileşme sürecini hızlandırmakta, implantın ömrünü artırmakta ve hastaya daha konforlu bir yaşam sunmaktadır. Hem de imal edilen implantların program testleri Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nusret Köse doğrulusunda yapılmış ve gerektiğince olumlu neticeler alınmıştır. Günümüzde imal edilen implantlar genellikle alaşım formunda üretilmekte. Grafen maddesinin girdiği her hangi bir implant yapısını görememekteyiz. Mevcut implantlardan değişik olarak belki de dünyada grafen, titanyum ve seramik tozunun beraber kullanıldığı diğer bir çalışma bulunmamaktadır. Prototipini geliştirdiğimiz implantların maliyetine bakacak olursak, sahip olunan implantlar vatan dışından temin edilmektedir. Bizim ürettiğimiz implantlarda yerli üretim tozlar kullanıldığı amacıyla aşağı yukarı yüzde 50 bir maliyet düşüşü hesaplanmıştır. Samsun’un bir biyomedikal kenti bulunduğu hesaba katıldığında imal edilen bu implantların ticarileşmesi halinde bölge ve ülke ekonomisine büyük katkıları olacaktır” dedi.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi doğrulusunda desteklenen, “grafen ile güçlendirilmiş yeni kuşak titanyum kompozit implantlar” başlıklı TÜBİTAK projesi ayrıca; Tokat GaziOsmanpaşa Üniversitesi doğrulusunda düzenlenen ARGE proje sektöründe 183 proje arasından ilk altı proje arasına girerek mansiyon mükafatı kazandı.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap