1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Nissan Şirketinden Pirinç Tarlalarını Temizleyen Yeni Robot İcadı

Nissan Şirketinden Pirinç Tarlalarını Temizleyen Yeni Robot İcadı

Nissan Şirketi icatlarına bir yenisini ekleyerek pirinç tarlalarını temizleyen yeni nesil bir buluşa imza attı. Bu icat pirinç yetiştiricilerinin verimliliğini daha fazla artırmayı hedefliyor.

Nissan’lı Mühendisin Ördeği Andıran Robotu

Bilindiği üzere Asya kıtasının büyük bir bölümü her yıl tonlarca pirinç yetiştiriyor. Bu yetiştirme sürecinde pirinç tarlaları böcek, haşere ve buna benzer dış etkenlerden zarar görebiliyor. Üreticiler de pirinçleri korumak için bir süredir ördekleri kullanıyor. Ördekler tarlalarda gezinirken hem otları parçalıyor hem de böcekleri yiyip yok ediyor. Ancak yeni nesil bir teknolojik icat ördek yerine bu işlemi kendi kendine yapabiliyor.

Japonya’da fabrikası bulunan meşhur otomobil markası Nissan otomobil üretmek haricinde son zamanlarda farklı buluşlar üzerinde çalışmalar yapıyor. Nissan’da çalışan Japon bir mühendis pirinç tarlalarına zarar verecek her türlü maddeyi korumak için ördeklerin yerine geçecek bir robot üretti. Üretilen bu robotun prototipi şu anda Yamagata Prefektörlüğü’nde test ediliyor. Şu anda buluş çok fazla ses getirmese de son teknolojik anlamda çığır açacak bir buluş olduğu söylenebilir. En çok video paylaşım kanalı Youtube’da yüklenilen bir videoda robotun bir videosu yayınlandı. İngilizce altyazılı açıklamaları olan video tanıtımda robotun nasıl çalıştığına ve işlediğine dair bilgiler yer alıyor.

Robotun Fiziki Özellikleri

Cihazın özelliklerinden bahsedecek olursak ismini eski zamanlardan alan bir ördek türünden aldığını söyleyebiliriz. Aigamo adlı robot 1,5 kilogram ağırlığında olup boyutu da robot süpürgelere oldukça yakın ebatlarda bulunuyor. Robotun alt kısmında yer alan iki adet kauçuk yapılı fırça da ördeklerin ayaklarından esinlenerek tasarlanmıştır. Robot pirinç tarlalarına girince otomatik olarak bu fırçaları çalıştırıyor. Bu fırça darbeleri sayesinde suyun içerisinde bulunan yaban otların kök salması engellenmiş oluyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni yayınlardan anında haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap