Yurt Dışında Tutulan, Türkiye’de Tutulmayan 5 Araba Modeli
 1. Anasayfa
 2. Araba

Yurt Dışında Tutulan, Türkiye’de Tutulmayan 5 Araba Modeli

0

Ülkemizde biliyorsunuz ki araç piyasası dünyaya göre çok farklı. Yıpranan, eskiyen bir araç bile ülkemizde değer kazanıyor. Bilinen ve sevilen araçlar tamir edilerek kişiler tarafından tekrar kullanılıyor. Ama ülkemizde öyle araçlar var ki, dünyada seviliyor ama ülkemizde tutulmuyor. İçine binen onu süren ve kullanan herkes çok beğeniyor ama ticareti yavaş olduğu için korkarak parasını yatırıyor.

Türkiye’de tutulmayan ama dünyada sevilen 5 aracın neden ülkemizde tutulmadığını size aşağıda açıklayacağım. Bu 5 aracı belirlerken ülkemizde aktif satışı olmuş modelleri tercih ettim. zor bulunan veya süpercar modelleri tabi ki bu liste içerisine koymadım. Eğer sizde bu konuda bana destek veriyorsanız yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın. Şimdi listeye geçelim.

1-) Ford Mondeo

Ford Mondeo’nun Türkiye pazarında neden tutulmadığına dair birkaç faktör bulunmaktadır. İlk olarak, Türkiye’deki otomobil pazarının tercihleri ve beklentileri farklılık göstermektedir. Türk tüketiciler genellikle daha ekonomik ve yakıt verimli otomobilleri tercih ederken, Ford Mondeo gibi büyük ve lüks otomobillerin talebi düşüktür. Bunun yanı sıra, Ford Mondeo’nun satış fiyatı da Türkiye’deki tüketiciler için önemli bir faktördür.

Ford Mondeo’nun yüksek fiyatı, Türk tüketicilerin tercihlerini diğer daha uygun fiyatlı otomobillere yönlendirmesine neden olabilir. Ayrıca, Ford Mondeo’nun servis ve bakım maliyetleri de yüksek olabilir ve bu da tüketicilerin tercihlerini etkileyecektir.

2-) Subaru Impreza

Subaru Impreza, dünya çapında performansı ve dayanıklılığıyla bilinen bir otomobil modelidir. Ancak, Türkiye’de Subaru Impreza’nın talebi oldukça düşüktür. Türk tüketiciler genellikle Subaru markasını tercih etmez. Bunun sebebi ise, servis ağının ve sanayideki ustasının olmamasıdır. Bu nedenle Subaru Impreza’nın popülaritesi sınırlıdır.

3-) Alfa Romeo (Neredeyse Tüm Modelleri)

Alfa Romeo, şık tasarımları ve yüksek performanslı otomobilleriyle tanınan bir İtalyan otomobil markasıdır. Ancak, Türkiye’de Alfa Romeo’nun neredeyse tüm modelleri tutulmadı. Bence tutulmamasının başında parça problemi ve servis ağının az olmasından kaynaklandı. Diğer bir yandan, Alfa Romeo araçları, çok elektronik donanım içermekte. Buda Türk kullanıcıyı korkutmaktadır.

4-) Mitsubishi Lancer

Mitsubishi Lancer, Subaru İmprezza’nın en dişli rakibi olarak bilinir. Subaru gibi aynı nedenlerden dolayı bu araçta tutulmamıştır. Kullanıcılarını aşırı memnun eden Lancer, yeni bir kullanıcı için ise çok riskli görünmektedir. Yeni kullanıcılar edinemeyen Lancer ailesi ne yazık ki Türkiye’de tutulmayan bir model olarak kalmıştır.

5-) Mazda (Neredeyse Tüm Modelleri)

Mazda diyince akla ilk gelen şeyler dayanıklılık ve performans olur heralde. Ancak, Türkiye’de bu markada popüler değil ve tutulmuyor. Mazdanın tutulmamasının asıl sebebi ise, sıfır fiyatları. Ülkemizde olan ÖTV nedeni ile fiyatları çok yükselen mazda otomobiller, sevilse de alım gücümüze yeniliyor.

Bu tarz yazıların devamının gelmesini istiyorsanız bizi yorumlar kısmından değerlendirebilirsiniz.

Bu yazı sende ne reaksiyon verdi ?
 • 0
  _tt_
  Üşüttü
 • 0
  sabr_m_zorlad_
  Sabrımı Zorladı
 • 0
  ayd_nlatt_
  Aydınlattı
 • 0
  rahatlatt_
  Rahatlattı
 • 0
  mutlu_etti
  Mutlu Etti

Sağlam oku, " Mühendis ol "

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir