10 May 2017

Alüminyum Köpük Malzemelerin Kullanım Alanları

Alüminyum Köpük Malzemeler

Özellikleri;

# Hafif ve Mukavemetlidir
# Temiz Teknolojidir. ( %100 Geri Dönüşüm )
# Düşük Termal İletkenlik
# Enerji Absorbe Ederler
# Sesi ve Vibrasyonu Azaltırlar
# Düşük Manyetik Geçirgen


Alüminyum Köpük Nedir?

#  Saf alüminyum veya alüminyum alaşım tozlarının, köpürtücü özelliğe sahip malzemeler ( TiH2, CaCO3 ) kullanılarak yüksek sıcaklıkta gözenekli hale getirilmesiyle üretilen malzemelerdir.

Neden Alüminyum Köpük?

# Köpük malzemeler doğadaki gözenekli ve mukavemetli olan ağaç, kemik ya da mercan gibi organik yük/yatak malzemelerine benzer şekilde metallere hücresel mukavemet kazandırırlar.
# Hafiftirler ve özellikle aynı ağırlıktaki dolu malzemelere göre eğilme mukavemetleri yükseltir. Otomotiv, gemi ve havacılık sektörlerinde enerji sarfiyatını azaltırlar.
# Sesi ve vibrasyonu azaltırlar, yalıtım malzemesi olarak kullanılırlar.

# Temiz Teknoloji; Zehirli değiller ve %100 geri dönüşümleri mümkündür.
# Kullanım oranı yüksek malzemelerdir; 3 boyutlu olarak kalıplanabilirler.
# Kontrollü gözenek boyutları elde edildiğine yüksek sıcaklık ve kimyasal sıvılarda filtreleme amacıyla kullanılabilirler.
# Enerji absorbe ederler; güvenliği arttırılar.

Alüminyum Köpük Malzemelerin Kullanım Alanları

#  Otomotiv Endüstrisinde
Hava ve Uzay  Endüstrisinde
#  Gemi İnşa Endüstrisinde
Yapı Endüstrisinde
Spor Malzemelerinde
#  Isı Değiştiricilerinde ( Eşanjör )
Su Arıtıcılarında
Susturucularda
#  Filtrelerde
#  Alüminyum Köpük Metallerin Dekorasyon ve Sanatsal Uygulamaları vardır.
1-) Otomotiv Endüstrisi

#  Alüminyum köpüklü metaller Otomotiv Endüstirisi’nde farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bunlar;

1- Hafif-Ağırlıklı Yapılar

# Hafif ve sağlam alüminyum köpüklü metal yapılar arabaların ağırlıklarını azaltmak için yapılan çalışmalara oldukça yardımcı olur.
# 3 boyutlu alüminyum köpüklü paneller arabalardaki orijinal çelik panellerden yaklaşık olarak 8 kat daha sağlam olup,  %25 daha hafiftir.

2- Çarpışma Enerjisi Emilimi

# Alüminyum köpüklerin otomotiv sanayisinde uygulamalarına bir diğer örnek çarpışma emicilerdir. Birçok şirket yolcuları koruyarak, arabada meydana gelebilecek hasarı azaltıp dolayısıyla tamir masrafını indirgemek için çeşitli çalışmalar yapmıştır. Bunun sonunda çarpışma kutuları keşfedilmiştir.
# Bu çarpışma kutuları darbe tamponuyla ön korkuluk arasında yer almaktadır.  
# Bu kutular 15 km/s hızdaki bir çarpışmada bütün enerjiyi emerek deforme olurlar ve arabanın şasesinde meydana gelebilecek daha pahallı bir hasarı önlerler.
# Enerji emiciler aynı zamanda ray bazlı sistemlerde de kullanılmaktadır. Buna bir örnek olarak tramvayları verebiliriz.
# Tramvaylarda, yayalara çarparak araç altında sürüklemesini engellemek için koruma olmalıdır.

3-  Gürültü Kontrolü

# Ses emilimi ve yalıtımı otomotiv endüstrisi için önemli bir konudur.
# Alüminyum köpük metaller çok iyi ses yalıtımlarından dolayı bu sektörde kullanılmaktadırlar.
# Örneğin; Viyadükün altına levha halinde konan ALPORAS köpük metal yapısı viyadük altından geçen araçların seslerini emerek gürültü kirliliğini ortadan kaldırmaktadır.

2-) Hava ve Uzay Endüstrisi

# Köpük metallerinin hafif-ağırlıklı yapılarının kullanımı otomotiv ve hava-uzay endüstrisinde birbirine çok benzemektedir.
# Uzay ve havacılık endüstrisinde köpük metal sandviç panelleri yüksek performansı daha ucuza sağladıkları için tercih etmektedir.
Bir yandan darbe ve bozulma dayanımı aranırken, diğer yandan köpüklerin önemli bir avantajı, mekanik özelliklerinin izontropisi ve yapıştırıcı bağlamaya gerek duymadan kompozit yapılar elde edilebilmesidir.
# Uzay teknolojisinde;  uzay aracının iniş takımında çarpma etkisini azaltmak ve yük taşıyan uydularda takviye edilmek için alüminyum köpükler değer kazanmıştır.

3-) Gemi İnşa Endüstrisi

# Hafif-ağırlıklı yapılar gemi inşa sektöründe dev bir yere sahiptir.
# Modern yolcu gemileri bütünüyle alüminyum ekstrüzyon, alüminyum levha ve alüminyum bal peteği yapılarından oluşmaktadır.
# Alüminyum köpük çekirdekli sandviç paneller bu uygulamalardan bazılarında söz sahibi olacaktır.
# Eğer yüzey tabakaları çekirdek malzemesiyle oldukça elastik olan poliüretan yapıştırıcılarla bağlanırsa, mükemmel sönüm davranışlı hafif ve sağlam bir yapı elde edilir. Köpük metallerin gemi uygulamaları, ambar platformları, gemi bölmeleri, anten platformları ve fişek ambarları gibi alanları kapsamaktadır.

4-) Yapı Endüstrisi

# Alüminyum köpük ve köpük paneller asansörlerin enerji tüketimlerini azaltmak için oldukça yardımcı olmaktadır.
# Çok hızlı modern asansörlerde hafif-ağırlıklı inşa çok önemlidir. Bununla beraber, hafif-ağırlıklı inşa tekniği güvenlik kurallarına uymalıdır.
# Yangın duvarları ve çıkış zayıf termal iletkenliği ve yandın direnci olan alüminyum köpük malzemelerden yapılmaktadır.

5-) Spor Malzemeleri

# Spor teçhizatları bu sektör için yüksek sayılabilecek maliyetlerine rağmen, uygulamaya değer alan bulmuştur.
# Spor malzemelerinde, futbolcular için kavak kemiğini koruyucuları (tekmelik) yapımımda iyi enerji emiliminden dolayı alüminyum köpük kullanımına örnek verilebilir.


Paylaş:

Yazar:

Merhaba, adım Ümit AKAY 21 yaşındayım ve Sinopluyum. 19 Mayıs Üniversitesi 3. sınıf Makine Mühendisliği öğrencisiyim. Bende bu blogda yazarım. İlgi alanlarım bilim, Türkiye'deki teknolojik gelişmeler, bilim insanlarının hayatları vb. konularda yazılar yazmaya çalışıyorum. Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

E-Mail: umitakay@muhendisol.com

Yorum Gönder

 
Telif Hakkı © 2014'den beri Mühendis Ol
Gizlilik Politikası ve Telif Hakkı -Site Haritası-